TRANSCRIPT - Kosova e Bukur

[ANDRIJANA ZIVANOVIC]

 Ja pra, ky ėshtė vendi ynė.

[NARRATOR]

Jemi Qendrėn Kulturore tė Zubin Potokut me drejtoreshėn, Andrijana. Ajo po na tregon sallėn e kinemasė e cila ėshtė renovuar me fonde nga Bashkimi Evropian.

[ANDRIJANA ZIVANOVIC]

Dyshemeja dhe bina janė renovuar; i kanė bėrė tė gjitha kėto, e kanė rregulluar tavanin, i kanė ngjyrosur muret. Ja, kėtu e kanė ndėrruar dyshemenė.

[NARRATOR]

Me kėtė renovim, qendra kulturore duket mė tėrheqėse se mė parė. Por ajo gjithashtu ofron shėrbim mė tė mirė pėr komunitetin e Zubin Potokut. Renovimi i qendrės ėshtė pjesė e projektit BE-Kosova e Bukur. I financuar nga Bashkimi Evropian dhe implementuar nga Organizata Ndėrkombėtare pėr Migrim – apo IOM – ky projekt pesė milionėsh synon ta zbukurojė Kosovėn, renovojė ndėrtesa publike dhe mbrojė trashėgiminė kulturore, duke krijuar mundėsi punėsimi. Lendita Gashi, nga Bashkimi Evropian, punon nė projektin BE-Kosova e Bukur:

[LENDITA GASHI] 

Programi pėrfshin konkurs pėr propozime pėr tė gjitha komunat. Ne i ftojmė ata tė propozojnė projekte qė fokusohen nė disa fusha tė intervenimit. Kėto fusha duhet tė ndėrlidhen me renovimin e ndėrtesave publike: mund tė jetė trashėgimia kulturore; mund tė jenė objekte sporti pėr tė rinjtė; hapėsira gjelbėruese, rehabilitim i shtratit tė lumit e kėshtu me radhė. Pastaj e bėjmė pėrzgjedhjen e projekteve. Nė fazėn e parė, i kemi implementuar 46 projekte, nė komuna tė ndryshme tė Kosovės. Pjesė e kėtyre 46 projekteve ishin renovime tė shkollave, pėr shembull oborre tė shkollave, ndėrtimi i objekteve sportive pėr fėmijė, si dhe ndėrtimi i ēerdhes pėr fėmijė nė Kllokot. Kemi bėrė shumė parqe, shteg pėr ecje pėr nė kalanė e Novo Bėrdos pasi qė lidhet me turizėm por edhe me trashėgimi kulturore. Dhe tė gjitha kėto projekte e kanė njė element kyē qė ėshtė punėsimin afatgjatė tė personave tė papunė. Na ėshtė dashur t’i pėrzgjedhim kėto projekte qė kemi menduar se do tė kenė ndikim mė tė madh nė pėrmirėsimin e kushteve jetėsore tė qytetarėve tė komunave, por nė tė njėjtėn kohė, ta adresojmė edhe elementin e punėsimit.

[NARRATOR]

Sipas dhėnave OKB-sė, shkalla e papunėsisė nė Kosovė ėshtė 35% kurse mė e lartė ėshtė pėr grad he tė rinjė. Alessia Schiavon ėshtė menaxherja e projektit BE-Kosova e Bukur nga IOM:

[ALESSIA SCHIAVON] 

Shkalla e papunėsisė afatgjate nė Kosovė ėshtė njė sfidė shumė e madhe dhe po ashtu ėshtė njė prej faktorėve kryesor qė e shtyjnė popullsinė e Kosovės tė migrojė jashtė sidomos pėrmes kanaleve jo tė rregullta. Pėr kėtė arsye programi fokusohet te personat e papunėsuar pėr njė kohė tė gjatė tė regjistruar nė qendrat lokale tė punėsimit. Fokus specifik janė kryefamiljarėt qė janė aktualisht tė papunė dhe nuk mund tė mbajnė familjet e tyre me fėmijė. Dhe gjithashtu, njė fokus i veēantė ėshtė nė kategoritė e ndieshmė, rinia, personat me nevoja tė veēanta, gratė, tė kthyerit dhe personat nga grupet minoritare. 1,905 vende reja pune janė krijuar pėrmes implementimit kėtyre 46 projekteve. mesin e tyre, 78 kanė qenė pėr gra, 76 pėr persona me nevoja veēanta, 336 pėr minoritete dhe 260 pėr rinjė.

[NARRATOR]

Projekti BE-Kosova e Bukur ka kėrkuar kompanitė e kontraktuara, e kanė kryer punėn, punėsojnė persona nga qendrat e punėsimit. Dhe disa nga projektet kanė rezultuar punėsim afatgjatė, edhe pas pėrfundimit ndėrtimit apo renovimit fillestar. Njė rast i tillė ishte Kllokot, ku ėshtė ndėrtuar ēerdhja e fėmijėve, por edhe Zubin Potok. Aleksandar Ratkoviq e ka udhėhequr renovimin e qendrės kulturore atje:

[ALEKSANDAR RATKOVIC] 

 Disa njerėz kanė punuar Qendrėn Kulturore ende punojnė edhe sot me disa projekte tjera. Ata kanė shfaqur njohuri pėr punėn e bėjnė. Sigurisht, 5 apo 6 rinjė e kanė vazhduar punėn me ne projekte tjera.

[NARRATOR]

Inkurajuar nga suksesi fillestar, BE-ja ka vendosur lansojė fazėn e dytė projektit do zgjasė deri 2016. 1,300 vende reja pune pritet krijohen, dhe Kosova do bėhet edhe e bukur.