Gjuhėt kanė rėndėsi

 

[NARRATOR]

 

Gjuhėt luajnė rol thelbėsor nė promovimin e dialogut ndėrkulturor. Njohja e gjuhėve tė ndryshme forcon bashkėpunimin ndėrmjet grupeve. E kur gjuhėt zbehen, zbehet edhe begatia e diversitetit kulturor botėror.

Nė Kosovė, mund tė degjohet gjuha shqipe, serbe, turke dhe rome. E nė Evropė fliten rreth 225 gjuhė burimore. 26 shtatori ėshtė Dita Evropiane e Gjuhėve. Pėr ta shėnuar kėtė datė, Oganizata pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Evropė - apo OSBE – organizoi njė ngjarje nė Prishtinė.

 

Ambasadori Jean-Claude Schlumberger, shefi i misionit tė OSBE-sė nė Kosovė, pati kėtė pėr tė thėnė:

 

[JEAN-CLAUDE SCHLUMBERGER]

 

Diversiteti gjuhėsor nė Evropė ėshtė shumė i rėndėsishėm dhe natyrisht Kosova ėshtė nė zemėr tė Evropės. Ėshtė mėnyrė e natyrshme e kuptimit mė tė mirė, hapjes sė perspektivės pėr tė ardhme, sidomos pėr brezat e rinj. Sa mė shumė gjuhė qė flitni, aq mė mirė do tė ballafaqoheni me jetėn nė tė ardhmen.

 

[NARRATOR]

 

Tim Cartwright udhėheq zyren e Kėshillit tė Evropės nė Prishtinė.

 

[TIM CARTWRIGHT]

 

Gjuha ėshtė portali. Ėshtė porta e kulturės. Gjuha ėshtė porta e kuptimit tė ndėrsjellė. Shumėgjuhėsia, nė njė kontekst si Kosova, ėshtė kyēe pėr njė shoqėri tė suksesshme dhe kohezive. 

 

[NARRATOR]

 

Annamaria Mecinaj ėshtė drejtoreshė e njė qendre nė Prishtinė qė ofron mėsim tė gjermanishtes. Ajo ėshtė gjysmė gjermane dhe gjysmė hungareze dhe nė gjuhėn shqipe e tha kėtė:

 

[ANNAMARIA MECINAJ]

 

E di rėndėsinė e gjuhės sepse e kam pėrjetuar vetė. Kam ardhur nė Kosovė para tetė viteve dhe e mėsova gjuhėn shumė shpejtė. Gjuha ishte ēelėsi pėr t’u integruar nė shoqėrinė e Kosovės dhe pėr t’u punėsuar. Kosovarėt janė shumė mikpritės por janė edhe mė shumė nėse e flisni gjuhėn. E atėherė, dyert me tė vėrtetė hapen. 

 

[NARRATOR]

 

Me fjalėt e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara Ban Ki-moon: “Le t’i bashkojmė tė gjithė forcat pėr tė promovuar diversitetin gjuhėsor dhe shumėgjuhėsinė si element kyē nė pėrpjekjet tona pėr tė ndėrtuar botė mė tė mirė dhe jetė tė dinjitetshme pėr tė gjithė.”