DUKE E FOLUR “GJUHĖN E SPORTIT” NĖ KOSOVĖ

RADIO SKRIPTA

FOLĖSI                                                    

Kampionati Botėror i Futbollit ėshtė kohė e ngazėllimit. Gjithēka ka bėjė me gėzim, garė dhe krenari kombėtare. Por ka bėjė edhe me paqe – dhe me fuqinė e sportit t’i bashkojė njerėzit nga i tėrė rruzulli tokėsor.

Robert Sorenson ėshtė zėvendės shef i misionit OKB- Kosovo, UNMIK-ut.

ROBERT SORENSON, UNMIK

Sporti ėshtė mjet i fuqishėm pėr t’i afruar njerėzit pėrmes promovimit respektit ndėrsjellė dhe idealeve vėllazėrisė, tolerancės dhe drejtėsisė. Po ashtu historikisht ka luajtur rol rėndėsishėm gjitha shoqėritė. Sporti e ka fuqinė unike tėrheqė, mobilizojė dhe frymėzojė. Pėr nga vet natyra e tij, sporti ka bėjė me pjesėmarrje. Ka bėjė me pėrfshirje dhe qytetari. Afirmon vlerat njerėzore si respektin ndaj kundėrshtarit, pajtimin me rregulla, dhe drejtėsinė – gjitha kėto parime mishėruara edhe Kartėn e OKB-.

FOLĖSI

Lidhja mes sportit dhe paqes ėshtė theksuar nga zyrtarė OKB- anembanė botės, pėrfshirė edhe Sekretarin e Pėrgjithshėm Ban Ki-moon.

BAN KI-MOON

Sporti mund pėrdoret pėr bashkimin e ndarjeve kulturore, fetare, etnike dhe sociale.

FOLĖSI

Robert Sorenson nga UNMIK-u fundi inauguroi njė fushė sportive Kosovėn perėndimore – pėr fėmijėt e gjitha pėrkatėsive etnike.

ROBERT SORENSON, UNMIK

Ishte njėmend ngazėllyese shihje fėmijėt fushė, duke luajtur bashku, pa asnjė dallim ndaj pėrkatėsive etnike… ato nuk luanin roI fare. Ata ishin interesuar vetėm luanin dhe kėnaqeshin dhe ta njihnin njėri tjetrin pėrmes lojėve.

FOLĖSI

Pėrpos financimit fushės sportive, UNMIK-u e ka mbėshtetur projektin e shoqėrisė civile quajtur "Sport4Peace" (Sport pėr Paqe) i cili u kurorėzua me njė turnir futbolli pėr dyqind fėmijė nga gjashtė grupe etnike. UNMIK-u mbėshtet projekte tilla sportive pėr promovimin e pajtimit dhe ndėrtimin e besimit mes komuniteteve ndryshme Kosovė. Por, fundja, kėto lidhje mund forcohen vetėm pėrmes vetė njerėzve. Radio Ophelia ishte e pranishme dy ngjarjet dhe bisedoi me pjesėmarrėsit e rinj rreth sportit dhe si mundet sporti t’i bashkojė ata.

INTERVISTA ME TĖ RINJ

Blerta

gjithė njerėzit e botės mund luajnė futboll pa dallim race, gjinie apo dicka tjetėr. gjithė janė barabartė futboll.

Olti

Kur luajmė, ja japim dorėn njėri tjetrit fund. Dhe kėshtu ne bėhemi shokė.

Stefan

 

Kur luajmė futboll, fillojmė shoqėrohemi dhe kėshtu bėhemi shokė… Sporti ėshtė mėnyrė e mirė pėr bashkuar njerėz nga komunitetet e ndryshme.


Aleksa

Kam dėshirė luaj sport sepse njoftohemi me fėmijė komuniteteve tjera. Shoqėrohemi bashku dhe kjo frymėzon.


FOLĖSI

Robert Sorenson nga UNMIK-u ka parė se fėmijėt nga e tėrė Kosova kanė paku njė gjė pėrbashkėt. Ata e flasin “gjuhėn e sportit”.

ROBERT SORENSON, UNMIK

E dini, ekziston njė mit Kosovė fėmijėt… nuk komunikojnė me njėri tjetrin nėse janė prej grupeve ndryshme etnike. Thuhet se njė fėmijė serb nuk mund bisedojė me njė fėmijė shqiptar sepse nuk e njohin gjuhėn dhe ndihen si ndarė. Por kur kėta fėmijė janė fushė sporti, sidomos fėmijėt vegjėl, ėshtė njė gjė e mrekullueshme, dhe ata komunikojnė me njėri tjetrin dhe ndonjė herė, ēuditėrisht, ata edhe dijnė fjalė nga gjuha e njėri tjetrit. Por, ekziston edhe gjuha e sportit, dhe si luhet sporti ėshtė ajo me vėrtetė shkon pėrtej, dhe asisoj zhvillon kontakte dhe kėto kontakte mund jenė aq rėndėsishėme pėr zhvillimin e respektit ndėrsjellė, mirėkuptimin, dhe, sinqerisht, pėr kuptuar se njerėzit janė ndryshėm por jemi njejtė poashtu.