DITA NDĖRKOMBĖTARE E MIGRANTĖVE

[NARRATOR]

18 dhjetori ėshtė Dita Ndėrkombėtare e Migrantėve. Kėtė vit, Organizata Ndėrkombėtare e Migrimit (IOM) i bėn thirrje bashkėsisė ndėrkombėtare pėr t’u bashkuar dhe pėrkujtuar refugjatėt dhe migrantėt tė zhdukur gjatė pėrpjekjes pėr tė arritur brigjet e sigurta pas udhėtimeve tė mundimshme pėrmes detrave dhe shkretėtirave.

Z. Patrik Shirak, Zyrtar pėr Zhvillim tė Projektit i cili punon pėr IOM na tregon mė shumė:

[Patrik Shirak- Zyrtar pėr Zhvillim tė Projektit, IOM]

00:43 Mė 1990 Asambleja e Pėrgjithshme e Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara miratoi Konventėn Ndėrkombėtare pėr Mbrojtjen e tė Drejtave tė tė gjithė punėtorėve migrantė, qė formoi bazėn pėr njohjen formale tė asaj se migrantėt kanė nevojė pėr mbrojtje nė vendet prej nga vijnė.

[NARRATOR]

Dita Ndėrkombėtare e Migrantėve shėnohet pėr tė theksuar konstributin e migrantėve si dhe tė nevojės pėr mbrojtjen e tyre.

[Patrik Shirak- Zyrtar pėr Zhvillim tė Projektit, IOM]

01:28- Kėtė vit, nė vend se ta festojmė ditėn e migrantėve, pasi qė ky ishte viti i migrantėve, shumė popuj janė nė lėvizje duke ikur nga lufta, varfėria, katastrofat, ndryshimet klimatike, IOM ka vendosur mos ta festojė kėtė ditė por ta shėnojė duke pėrkujtuar shumė nga mijėra jetė tė humbura anembanė globit, ku 5000 migrantė humbėn jetėn kėtė vit duke kėrkuar njė tė ardhme mė tė mirė pėr familjet e tyre.

 [NARRATOR]

IOM i bėn thirrje bashkėsisė ndėrkombėtare qė pėrmes ndezjes sė qirinjėve tė pėrkujtojnė refugjatėt dhe migrantėt tė zhdukur gjatė pėrpjekjes pėr tė arritur brigjet e sigurta pas udhėtimeve tė mundimshme pėrmes detrave dhe shkretėtirave gjatė kėtij viti. Cdo person ka njė emėr dhe njė histori… ata kanė lėnė vendet e tyre pėr tė kėrkuar mundėsi mė tė mira dhe siguri pėr veten e tyre, si dhe nė shumė raste, pėr familjet e tyre – qėllim ky qė tė gjithė pėrpiqemi t’a arrijmė. Pra, si do tė shėnohet nė Kosovė?

 

 [Patrik Shirak- IOM Zyrtar pėr Zhvillim tė Projektit, IOM]

07:23 – Nė pėrkujtim tė Ditės Ndėrkombėtare tė Migrantėve, IOM-i organizon njė ngjarje nė teatrin ODA nesėr, e premtė nė orėn 17:00. Ne ftojmė tė gjithė tė vijnė dhe tė ndezin nga njė qiri nė pėrkujtim tė jetėve tė humbura.

 

 

[NARRATOR]

Me fjalėt e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki-moon, "Nė Ditėn Ndėrkombėtare tė Migrantėve, le ta riafirmojmė pėrkushtimin tonė pėr tė krijuar shoqėri tė hapura qė ofrojnė mundėsi dhe jetė tė dinjitetshme pėr tė gjithė migrantėt"