Sporti: mjet pajtimi

NARRATION

Dita Ndėrkombėtare e Sportit pėr Zhvillim dhe Paqe ėshtė njė mundėsi pėr konfirmuar se sporti mund ndihmojė ndėrtimin e paqes dhe kontribuojė njė atmosferė tolerance dhe mirėkuptimi. Shpeshherė sporti shėrben si mjet pajtimi mes brezave rinjė pas konfliktit, dhe Kosova nuk bėn pėrjashtim. Radio Ophelia bisedoi me njė tenist premtues: Meldin Mustafi, 16, dhe me partnerin e tij tenisit, Durim Morina. dy janė nga Prizreni.

SOUNDBITE

Luaj tenis nga mosha 8 vjeēare. Si fėmijė luaja me reketa plastikės. Shikoja tenis televizion dhe pastaj e vizitova njė trajner. E doja shumė tenisin dhe ja ku jam sot, ende kėnaqem me . 

NARRATION

Meldini jo vetėm kėnaqet por aktualisht ėshtė edhe njė prej tenistėve mirė Kosovė.

SOUNDBITE

 

Nuk ka dallim mes meje, shqiptarėve, turqve dhe serbėve. Ne luajmė bashku, kėnaqemi. Po ashtu do doja t’i pėrshėndesja gjithė miqtė e mi nga Graēanica, Prishtina, Prizreni dhe kudo tjetėr.

 

NARRATION

 

Ditėn kur e takuam, Meldini ishte Prizren, duke luajtur me partnerin e vet Durim Morina. Pasioni i tyre i pėrbashkėt ėshtė tenisi.

 

SOUNDBITE - Durim IN ALBANIAN

 

Ne komunikojmė shqip dhe kuptohemi shkėlqyeshėm. Nuk kemi probleme. gjithė jemi barabartė sytė e Zotit dhe nuk ka rėndėsi cilėn gjuhė e flasim. E ndajmė pasionin e njejtė pėr tenis.

 

NARRATION

 

Jashtė fushės tenisit, Meldini dhe Durimi po ashtu janė miq dhe pijnė kafe bashku. Pėr Shkelzen Domin, kryetarin e Federatės Tenisit Kosovės, ata janė shembulli i shkėlqyeshėm se si sporti mund ta promovojė pajtimin.

 

SOUNDBITE - Shkelzen IN ALBANIAN 

Mesazhi i Federatės Tenisit cilin gjithmonė e pėrcjell fjalimet hyrėse nėpėr turnire ėshtė detyra jonė e parė ėshtė krijojmė njerėz mirė e pastaj pėrpiqemi krijojmė tenistė cilėsorė…