RREGULLORE NR.  1999/24

UNMIK/RREG/1999/24

12 dhjetor 1999

 

 

PĖR LIGJIN NĖ FUQI NĖ KOSOVĖ

 

 

Pėrfaqėsuesi Special i Sekretarit tė Pėrgjithshėm,

 

Nė pėrputhje me autorizimin qė i ėshtė dhėnė me Rezolutėn 1244 (1999) tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara tė datės 10 qershor 1999,

 

Duke marrė parasysh Rregulloren nr. 1999/1 tė Misionit tė Administratės sė Pėrkohshme tė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė (UNMIK) mbi Autoritetin e Administratės sė Pėrkohshme nė Kosovė tė datės 25 korrik 1999,

 

Me qėllim tė pėrcaktimit tė ligjit nė fuqi nė Kosovė,

 

Shpall sa vijon:

 

 

 

Neni 1

LIGJI NĖ FUQI

 

1.1       Ligji nė fuqi nė Kosovė pėrfshin:

 

(a)    Rregulloret e shpallura nga Pėrfaqėsuesi Special i Sekretarit tė Pėrgjithshėm dhe instrumentet ndihmėse tė nxjerra nė pėrputhje me to dhe

 

(b)   Legjislacionin nė fuqi nė Kosovė mė 22 mars 1989.

 

Nė rast konfliktesh do tė mbizotėrojnė rregulloret dhe instrumentet ndihmėse tė nxjerra nė pėrputhje me to.

 

1.2.      Nė qoftė se njė gjykatė e juridiksionit kompetent, njė organ ose njė person qė duhet tė zbatojė njė dispozitė tė legjislacionit, konstaton se njė ēėshtje ose njė situatė nuk mund tė mbulohet nga legjislacioni i pėrcaktuar nė paragrafin 1.1 tė kėsaj rregulloreje, por mbulohet nga njė ligj  tjetėr nė fuqi nė Kosovė pas 22 marsit 1989, i cili nuk ėshtė diskriminues dhe ėshtė nė pėrputhje me nenin 1.3 tė kėsaj rregulloreje, atėherė gjykata, organi ose personi, si pėrjashtim,  e zbaton atė ligj.

 

1.3.      Gjatė  ushtrimit tė funksioneve tė tyre, tė gjithė personat me detyra publike ose qė mbajnė pozita publike duhet tė respektojnė standardet e njohura ndėrkombėtare tė tė drejtave tė njeriut siē pasqyrohen veēanėrisht nė:

 

(a)    Deklaratėn universale tė tė drejtave tė njeriut tė 10 dhjetorit 1948;

 

(b)   Konventėn Evropiane pėr mbrojtjen e tė drejtave dhe tė lirive themelore tė njeriut tė 4 nėntorit 1950 dhe Protokollet e saj;

(c)    Marrėveshjen ndėrkombėtare pėr tė drejtat qytetare dhe politike tė 16 dhjetorit 1966 dhe protokollet e saj;

 

(d)   Marrėveshjen ndėrkombėtare pėr tė drejtat ekonomike, sociale dhe kulturore tė 16 dhjetorit 1966;

 

(e)    Konventėn pėr eliminimin e tė gjitha formave tė diskriminimit racial tė 21 dhjetorit 1965;

 

(f)     Konventėn pėr eliminimin e tė gjitha formave tė diskriminimit kundėr grave tė 17 dhjetorit 1965;

 

(g)    Konventėn kundėr torturės dhe keqtrajtimit ēnjerėzor dhe poshtėrues apo degradues ose ndėshkues tė 17 dhjetorit 1984;

 

(h)    Konventėn ndėrkombėtare pėr tė drejtat e fėmijėve tė 20 dhjetorit 1989.

 

 

1.4       Asnjė person, i cili ushtron detyra publike apo mban ndonjė pozitė publike nė Kosovė nuk lejohet tė diskriminojė ndonjė person tjetėr pėr shkak tė gjinisė, racės, ngjyrės, gjuhės, fesė, bindjes politike ose bindjeve tė tjera, origjinės kombėtare, etnike apo sociale, shoqėrimit me njė komunitet kombėtar, pasurisė, lindjes ose tė ndonjė statusi tjetėr. Nė procedurat penale, i pandehuri pėrfiton nga dispozita mė e favorshme e ligjit penal nė fuqi qė nga data 22 mars 1989 deri nė ditėn e nxjerrjes sė kėsaj rregulloreje. 

 

1.5       Dėnimi me vdekje hiqet.

  

 

Neni 2

ZBATIMI 

 

Gjykatat nė Kosovė mund tė kėrkojnė sqarime nga Pėrfaqėsuesi Special i Sekretarit tė Pėrgjithshėm lidhur me zbatimin e kėsaj rregulloreje. Pėrfaqėsuesi Special i Sekretarit tė Pėrgjithshėm u jep gjykatave sqarime tė nevojshme pėr ushtrimin e detyrave tė tyre.

 

                                               

Neni 3

HYRJA NĖ FUQI

 

Kjo rregullore konsiderohet tė ketė hyrė nė fuqi mė 10 qershor 1999.

 

 

 

Neni 4

DISPOZITA KALIMTARE

 

Tė gjitha aktet ligjore, duke pėrfshirė edhe vendimet gjyqėsore, dhe efektet ligjore tė veprimeve qė kanė ndodhur nga 10 qershori 1999 deri nė ditėn e nxjerrjes sė kėsaj rregulloreje, nė pėrputhje me legjislacionin nė fuqi gjatė asaj periudhe sipas nenit 3 tė Rregullores sė UNMIK-ut nr. 1999/1, datė 25 korrik 1999, do tė mbeten nė fuqi derisa nuk bien nė kundėrshtim me standardet e referuara nė nenin 1 tė kėsaj rregulloreje apo tė ēdo rregulloreje tjetėr tė UNMIK-ut nė fuqi gjatė kohės kur kanė ndodhur veprat e tilla.

 

 

                                                                       

                                                                                   

                        Bernard Kouchner,

                                                Pėrfaqėsues Special i Sekretarit tė Pėrgjithshėm