URDHĖRESA ADMINISTRATIVE NR. 2000/10

UNMIK/DIR/2000/10

9 MAJ 2000

 

 

ZBATIMIN E RREGULLORES NR. 1999/22 MBI REGJISTRIMIN DHE VEPRIMIN E ORGANIZATAVE JOQEVERITARE NĖ KOSOVĖ

 

 

Pėrfaqėsuesi Special i Sekretarit tė Pėrgjithshėm,

 

Ne pajtim me autorizimet qė i janė dhėnė atij me nenin 6 tė Rregullores sė UNMIK-ut nr. 1999/22 tė datės 15 nėntor 1999 mbi Regjistrimin dhe Veprimin e Organizatave Joqeveritare nė Kosovė,

 

Shpall kėtė urdhėresė administrative:

 

 

Neni 1

Regjsitrimi

 

1.1.    Nė pajtim me neni 4 tė Rregullores sė UNMIK-ut nr. 1999/22 tė datės 15 nėntor 1999, OJQ-ja ia parashtron kėrkesėn pėr regjistrim UNMIK-ut me qėllim qė tė veprojė si person juridik nė Kosovė. OJQ-tė tė cilat nuk kėrkojnė tė veprojnė si persona juridikė nė Kosovė nuk duhet tė regjistrohen.

 

1.2.  pajtim me nenin 4.3 tė Rregullorės nr. 1999/2 tė UNMIK-ut, OJQ-ja e cakton pėrfaqėsuesin e autorizuar nė Kosovė, i cilit duhet tė jetė i moshės madhore. Tė gjitha kėrkesat pėr regjistrim duhet t’i nėnshkruajė pėrfaqėsuesi i autorizuar i OJQ-sė.

 

1.3.  Kėrkesat pėr regjistrimin e OJQ-ve i dorėzohen dhe i pranon Njėsia e UNMIK-ut pėr Ndėrlidhje tė OJQ-ve nė zyret tė cilat gjenden nė vende tė caktuara tė zyrave qendrore tė UNMIK-ut. Vendimet e regjistrimit i bėnė Njėsia e UNMIK-ut pėr Ndėrlidhje tė OJQ-ve. Numrat e regjistrimit i cakton Njėsia e UNMIK-ut pėr Ndėrlidhje tė OJQ-ve.

 

 

 

Neni 2

Gjuha

 

2.1.    Tė gjitha dokumentet e parashtruara tė OJQ-sė, qė mbėshtesin kėrkesėn e regjistrimit, shkruhen nė gjuhėn angleze, shqipe ose serbishte.

 

 

2.2.    Pavarėsisht nga 2.1. i kėsaj urdhėrese administrative, dokumentet e parashtruara nga ndonjė OJQ e jashtme apo ndėrkombėtare, sipas nenit 4.3 (b) tė Rregullorės nr. 1992/22 tė UNMIK-ut, tė cilat dėshmojnė se ajo vepron si person juridik nė njė shtet tjetėr, dorzohen nė gjuhėn e tyre burimore, bashkė me njė pėrkthim nė gjuhėn angleze. Nėse pėrkthimi nuk ėshtė i vėrtetuar, pėrfaqėsuesi i autorizuar i OJQ-sė nė Kosovė duhet tė vėrtetojė saktėsinė e pėrkthimit duke nėnshkruar pėrkthimin nė gjuhėn angleze. Ēfarėdo dallimi i qenėsishėm apo mashtrues mes origjinalit dhe pėrkthimit jozyrėtar ėshtė shkak pėr ta anuluar regjistrimin e organizatės.

 

 

Neni 3

Kėrkesat poltėsuese pėr regjistrim

 

3.1.    Pėrveē shkaqeve pėr refuzimin e regjistrimit tė pėrcaktuara nė nenin 5 tė Rregullorės nr. 1999/22 tė UNMIK-ut tė datės 15 nėntor 1999, UNMIK-u mund ta refuzojė kėrkesėn pėr regjistrim nėse organizata e cila kėrkon regjistrim ka ndonjė emėr apo akronim (emėrtim me iniciale), i cili mund tė shkaktojė huti nė publik.

 

3.2.    Statutet e organizatave tė cilat kėrkojnė tė regjistrohen, duhet tė pėrmbajnė rregulla dhe procedura tė qeverisjes interne tė cilat janė nė pajtim tė plotė me parimet demokratike dhe tė cilat konfirmojnė se organi mė i lartė qevėrisės i shoqatės apo fondacionit ėshtė kuvendi i anėtarėve apo kėshilli i drejtorėve, sipas rastit.  

 

Neni 4

Refuzimi kėrkesave

 

4.1.    UNMIK-u ia lėshon OJQ-sė certifikatėn e regjistrimit ose vendimin me shkrim pėr refuzimin e regjistrimit brenda njė afati prej gjashtėdhjetė (60) ditėsh pas marrjes sė kėrkesės pėr regjistrim, pėrveē rasteve kur gjatė periudhės sė njėjtė kohore UNMIK-u kėrkon me shkrim informata apo sqarime plotėsuese.

 

4.2.    Nėse UNMIK-u kėrkon me shkrim informata apo sqarime plotėsuese pėr ndonjė kėrkesė tė regjistrimit, periudha kohore prej gjashtėdhjetė (60) ditėsh, brenda sė cilės UNMIK-u duhet ta lėshojė certifikatėn e regjistrimit ose vendimin me shkrim me tė cilin refuzohet regjistrimi, nuk do tė llogaritet nga dita e parashtrimit tė kėrkesės me shkrim. Pas marrjes sė informatave apo sqarimeve plotėsuese tė kėrkuara, UNMIK-u e lėshon certifikatėn e regjistrimit ose vendimin me shkrim pėr refuzimin e regjistrimit brenda (a) numrit tė ditėve tė mbetura nga periudha e mėparshme kohore prej gjashtėdhjetė (60) ditėsh e paraparė pėr lėshimin e certificates; ose (b) katėrmbėdhjetė (14) ditė pas marrjes sė informatve apo sqarimeve poltėsuese, cilado periudhė qė ėshtė mė e gjatė.

 

4.3.    Ēdo vendim i Njėsisė sė UNMIK-pėr Ndėrlidhje tė OJQ-ve, me tė cilin refuzohet regjistrimi i njė OJQ-je, do tė shqyrtohet nga ana e Komisionit Shqyrtues, qė pėrbėhet nga tre anėtarė pėrfaqėsues tė shtylave tė UNMIK-ut pėr Administratė Civile, pėr Rindėrtim dhe Krijimin e Institucioneve, pėr tė vėrtetuar vlefshmėrinė e shkaqeve tė refuzimit dhe pajtueshmėrinė e tij me Rregullorėn nr. 1999/22 tė UNMIK-ut dhe me kėtė udhėzim administrativ. Mjaftojnė dy vota nga tre anėtarėt e komisionit pėr ta ndryshuar vendimin e Njėsisė pėr Ndėrlidhje tė OJQ-ve. Nėse regjistrimi refuzohet, UNMIK-u, nė vendimin e tij me shkrim, duhet t’i shėnojė arsyet specifike nė bazė tė sė cilave ėshtė refuzuar regjistrimi.

 

 

4.4.    UNMIK-u mund ta pezullojė ose anulojė regjistrimin nė rast tė shkeljes sė cilisdo dispozitė tė kėsaj urdhėrse administrative. Perveē rasteve tė shkeljeve serioze, tė cilat mund tė paraqesin kėrcėnim pėr publikun, UNMIKU-u e njofton me shkrim OJQ-nė pėr atė shkelje dhe pėr mundėsinė qė tė pėrgjigjet para se ta pezullojė ose anulojė regjistrimin.

 

 

Neni 5

Kushtet e raportimt pėr veprimatritė financiare dhe aktivitetet

e OJQ-ve me status mirėbėrės shoqėror

 

5.1.    OJQ-tė, cilave u ėshtėlejuara statusi organizatės mirėbėrėse shoqėrore, sipas nenit 10 tė Rregullorės sė UNMIK-ut nr. 1999/22, duhet t’i dėrgojnė UNMIK-ut raport vjetor lidhur me veprimatrinė dhe aktivitetin e tyre brenda Kosovės pėr atė vit. Raportet dorėzohen deri mė 31 mars pėr ēdo tė vit tė vitit pėr tė cilin paraqitet raporti qė mbaron mė 31 dhjetor tė vitit parparak. Raportet vjetore i dorėzohen Njėsisė sė UNMIK-ut pėr Ndėrlidhje tė OJQ-ve.

 

5.2.    Si dispozitė kalimtare, pėrveē kėrkesave tė pėrcaktuara me nenin 5.1. kėsaj urdhėrese admistrative, OJQ-tė tė cilat kanė fituar status tė organizatės mirėbėrėse shoqėrore duhet t’ia dorėzojnė UNMIK-u njė raport provizor deri mė 30 qershor 2000 lidhur me funksionimin dhe veprimtarinė e tyre nė Kosovė deri mė 31 mars 2000, raport i cili duhet tė pėrfshijė pjesėt e pėrmendura nė nenin 5.4 tė kėsaj urdhėrese administrative. 

 

5.3.    Raportin vjetor duhet ta nėnshkruajė pėrfaqėsuesi i autorizuar i OJQ-sė. Duke nėnshkruar raportin vjetor, pėrfaqėsuesi i autorizuar e paraqet atė nė bazė tė informatave tė cilat organizata i ka nė dispozicion, duke dėshmuar me kėtė se tė gjitha deklaratat nė raport janė tė vėrteta dhe tė sakta.

 

5.4.       Raporti vjetor pėrbėhet nga kėto tri pjesė vijuese:

(i)             Pjesa pėr menagjment dhe administratė

(ii)           Raporti pėr aktivitete dhe tė arritura

(iii)          Deklaratat financiare

 

5.5.       Pjesa pėr Menagjment dhe Administratė duhet tė pėrmbajė:

 

5.6.            (a) emrin, akronimin (emėrtimin me iniciale), adresėn, numrin e telefonit, numrin e faksit dhe adresėn elektronike (e-mail) tė OJQ-sė;

(b) emrin e zyrtarit kryesor ekzekutiv (p.sh. pėrgjegjės apo drejtor ekzekutiv);

(c) emrat e anėtarėve tė kėshillit tė drejtorėve (nėse ekziston), si dhe emrat e titujt e tė gjithė nėpunėsve.

 

5.6. Raporti i aktiviteteve dhe tė arriturave duhet tė pėrfshijė:     

 

(a)           njė deklaratė pėr misionin dhe qėllimin mirėbėrės shoqėror tė OJQ-sė;

(b)          identifikimin e programeve kryesore dhe aktiviteteve qė kanė pėr qėllim realizimin e atyre programeve. Deklarata duhet tė jetė e mjaftueshme pėr tė dėshmuar mėnyrėn si organizata i realizon qėllimet e veta mirėbėrėse shoqėrore pėrmes aktiviteteve tė veta.

(c)           njė deklaratė pėr arritjet kryesore tė programeve;

(ē)     nėse OJQ-ja merrė pėrsipėr aktivitete tė tjera pėrveē atyre qė shkojnė nė dobi tė shoqėrisė, siē ėshtė pėrcaktuar me Rregullorėn nr. 1992/22 tė UNMIK-ut, atėherė lypset edhe njė deklaratė e cila i pėrshkruan ato aktivitete;

(d)          njė vėrtetim se OJQ-ja nuk ka mbeldhur fonde dhe nuk ka bėrė fushatė pėr pėrkrahjen partive politike apo pėr emėrimin dhe zgjedhjen e kandidatėve nė dėtyra tė ndryshme publike, apo pėr regjistrimin dhe pėrkrahjen e kandidatėve tė emėruar apo tė zgjedhur nė funksione publike gjatė periudhės pėr tė cilėn raportohet.

(dh)  OJQ-ja qė ėshtė e angazhuar nė aktivitete mirėbėrėse shoqėrore, nė lėmin e arsimit apo tė shėndetėsisė, dorėzon edhe njė deklaratė pėr:

(i)        llojin e personave dhe grupeve tė varfura tė cilėt i shėrben;

(ii)  llojet e dobive qė organizata u ofron personave dhe grupeve tė njerėzve tė varfur dhe

(ii)      njė vėrtetim se ato dobi ofrohen falas apo sė paku mė lirė se vlera e tyre nė treg ;

 

(e)     OJQ-ja e cila angazhohet nė aktivitete mirėbėrėse shoqėrore nė sferėn e zhvillimit ekonomik, dorėzon edhe njė deklaratė pėr llojin personave tė varfur apo grupeve qė u shėrben;

 

5.7.    Deklaratat fianciare pėrgatitėn nė formularė tė cilėt i siguron UNMIK-u, ose nė aso formularė qė ofrojnė tė dhėna tė njėjta dhe tė cilėt pėrmbajnė, sė paku:

 

(a) njė fletėbilanc, ku shihen pasuria dhe pėrgjegjėsitė financiare tė organizatės,

(b) njė deklaratė pėr tė hyrat ku shihen tė hyrat dhe tė dalat e OJQ-sė.

 

5.8.    UNMIK-u mund ta lirojė plotėsiht apo pjesėrisht ndonjė OJQ sa i pėrket kushteve tė dorėzimit tė raportit vjetor, nėse kushtet e tilla mund t’i shkatojnė vėshtirėsi OJQ-sė.

 

5.9.    Deklaratat financiare pėrgatitėn pėr periudhėn prej njė viti, 90 ditė para mbarimit tė datės 31 mars.

 

5.10.  Deklaratat financiare tė pėrgatitura dhe tė dorėzuara nga OJQ-tė lokale, me tė hyra vjerore ose me shpenzime mbi 100,000 DM dhe nga OJQ-tė ndėrkombėtare me tė hyra ose shpenzime vjetore pėr veprimytarinė dhe aktivitetin e tyre brenda Kosovės mbi 25,000 DM, duhet tė pėrmbajnė edhe njė mendim tė nėnshkruar nga njė revizor i pavarur, se a preznetojnė deklaratat e paraqitura financiare nė mėnyrė tė drejtė tė gjitha aspektet materiale dhe pozitėn financiare tė organizatės pėr atė periudhė raportimi.

 

5.11. Raporti vjetor duhet tė pėrfshijė (a) njė deklaratė e cila i veēon tė gjitha deklaratat pėrveē pagesės sė rrogave dhe fitimeve tė punonjėsve tė OJQ-sė, siē janė nėpunėsit, drejtorėt, punonjėsit, apo anėtarėt e familjes sė tyre, apo organizatat anėtare tė OJQėsė, duke pėrfshirė pėrshkrimin e personave tė angazhuar nė kryerjen e punės, natyrėn e punės dhe rrethanat e kėmbyera ndėrmjet OJQ-sė dhe palės tjetėr nė kryerjen e asaj pune, ose (b) njė vėrtetim se veprimet e tilla nuk janė bėr gjatė periudhės pėr tė cilėn raportohet. 

 

5.12. Raportet e dorėzuara nė pajtim me kėtė urdhėresė administrative, mund t’i vėhen nė dispozicion publikut nė njė vend tė caktuar qendror gjatė orėve tė rregullta tė orarit tė punės, tė cilin e pėrcakton Njėsia e UNMIK-ut pėr Ndėrlidhje tė OJQ-ve. OJQ-ja ka mundėsi t’i veēojė informatat apo pasurinė tė cilėn ajo e konsideron konfidenciale nė raportin e saj dhe tė kėrkojė qė UNMIK-u t’ia fshijė ato tė dhėna para se raporti tė bėhet publik. Informatat apo pasuria e cila mund tė konsiderohet konfidenciale pėr qėllime tė kėtij udhėzimi administrativ pėrfshijnė informatat personale ose financiare tė punonjėsve tė organizatės. OJQ-ja duhet ta dorėzojė njė kėrkesė pėr fshirje tė informatave tė kėtilla atėherė kur kjo kėrkohet nė raport. Kėrkesės pėr fshirje UNMIK-u i pėrgjigjet me shkrim brenda afatit prej tridhjetė (30) ditėsh pas dhėnies sė kėrkesės.

 

5.13.   OJQ-sė e cila nuk e dorėzon raportin e kėrkur sipas kėtij udhėzimi administrativ brenda afatit tė pėrcaktuar me nenin 5.1, apo dorėzon raport tė mangėt, i lėshohet vėrejtja me shkrim pėr njė dėshtim tė tillė. OJQ-ja i dorėzon raportet qė mungojnė ose raportet e mangėta brenda afatit prej tridhjetė (30) ditėsh nga dita e marrjes sė njoftimit. Nėse OJQ-ja dėshton ta bėjė kėtė brenda afatit prej tridhjetė (30) ditėsh nga data e marrjes sė njoftimit, tė gjitha beneficionet e statustit mirėbėrės shoqėror tė asaj OJQ-je i ndėrpriten.

 

5.14.   OJQ-ja e cila nuk i dorėzon raportet qė mungojnė apo raportet e mangėta brenda afatit prej tridhjetė (3) ditėsh, nė pajtim me nenin 5.13 i lėshohet njė vėrejtje pėrfundmitare me tė cilėn kėrkohet qė raportet e tilla tė dorėzohen brenda tridhjetė (30) ditėsh. Dėshtimi pėr t’i dorėzuar rapoprtet qė mungojnė apo raportet e mangėta brenda afatit kohor prej tridhjetė (30) ditėsh do tė jetė shkak pėr humbjen e tė gjitha beneficioneve tė statusit mirēbėrės shoqėror ditėn e parė pas datės sė fundit tė periudhės kur OJQj-a e ka dorėzuar raportin.

 

5.15.   OJQ-ja e cila ėshtė shpėrbėrė ose ka pushuar tė veprojė nė Kosovė gjatė periudhės sė raportimit duhet ta dorėzojė raportin pėr atė periudhė. Nė raportin e vet OJQ-ja e shėnon datėn e shpėrbėrjes, kushtet nė tė cilat ka ndodhur dėshtimi, sasia e mjeteve tė mbetura financiare pas shpėrbėrjes, natyra apo sistemimi i parashikuar i atyre mjeteve dhe si ėshtė kryer vendimi pėr sistemimin e atyre mjeteve (p.sh. nė bazė tė dispositave tė statutit tė organizatės, vendimit tė organit tė saj mė tė lartė qeverisės apo nga UNMIK-u).

 

Neni 6

Lirimi nga dogana, akciza dhe taksa e shitjes

 

6.1.    Varėsisht nga kufizimet e pėrcaktuara nė neni 6.2 tė kėtij udhėzimi administrativ, OJQ-ja e cila e ka statusin e organizatės mirėbėrėse shoqėrore, sipas nenit 10 tė Rregullores nr. 1999/22 tė UNMIK-ut do tė lirohet nga dogana, akciza dhe taksa e shitjes pėr mallėrat e imortuara, sipas kėtyre kushteve:

 

(a)     Mallrat qė shpėrndahen falas personave apo grupeve tė njerėzve tė varfėr; ose

(b)     Mallrat qė pėrdorėn nga OJQ-ja vetėm pėr tė realizuar qėllimet e veta pėr ndihmė reciproke shoqėrore.

 

6.2.     Lirimi nga dogana, akciza dhe taksa e shitjes nuk do tė vlejė pėr karburant dhe prodhimet e karburantėve, pėr alkohol, etanol, pije alkoholike, verėra tė likernave, verėra, birra, pije joalkoholike, kafe, cigare, puro dhe puro tė holla dhe prodhimet e tjera tė duhanit. Pėr lirim nga dogana, akciza dhe taksa e shitjes qė ka tė bėjė me karburantėt dhe prodhimet e karburantėve, siē ėshtė pėrcaktuar nė nenin  1.1.1 tė Urdhėresės Administrative nr. 1999/01 tė UNMIK-ut tė datės 31 gusht 1999 mbi Zbatimin e Rregullores nr. 1999/3 tė UNMIK-ut tė datės 31 gusht 1999 mbi Themelimin e Doganės dhe Shėrbimeve tė Tjera nė Kosovė, neni 1.2(d) i Urdhėresės Administrative nr. 2000/01 tė UNMIK-ut i 22 janarit 2000 mbi Zbatimin e Rregullores nr. 200/2 tė UNMIK-ut mbi Taksat e Akcizės nė Kosovė dhe nė nenin 1.2(d) tė Urdhėresės Administrative nr. 2000/02 tė UNMIK-ut tė datės 22 janar 2000 mbi Taksėn e Shitjes nė Kosovė, OJQ-tė duhet tė marrin pėlqim paraprak nga Shėrbimi Doganor i UNMIK-ut pėr njė lirim tė tillė tė organizatės e cila ka status mirėbėrės shoqėror, pėr ēdo dėrgesė apo mall tė transportuar.

 

6.3. Ngarkesat dhe dėrgesat e mallrave qė pėrjashtohen sipas kėtij neni pėrcillen me njė formular tė plotėsuar qė konfirmon lirimin e tyre. Formularėt e numėrtuar i lėshon Shėrbimi Doganor i UNMIK-ut dhe mund tė merren nga Dogana qė gjendet nė Rrugėn e Leninit nė Prishtinė. Formularėt e tillė do tė kushtojnė nga 0,50 DM secili. 

 

6.4. OJQ-ja qė merrė ngarkesėn apo dėrgesėn a mallit duhet ta plotėsojė pjesėn A tė formularit pėr lirim nga dogana para se t’ia dorėzojė formularin furnizuesit, i cili duhet ta plotėsojė pjesėn B tė formularit pėr lirim nga dogana. Shėrbimi i Doganės sė UNMIK-ut do t’i pranojė vetėm formularėt pėr lirim tė pjesės B nė origjinal.

 

6.5.            Formulari i lirimit, kopjet e faturės dhe lista e mallėrave (siē ėshtė pėrshkruar nė Convention Relative au Contract de Transport International de Merchendise par Route (CMR) dhe ēfarėdo listė(ash) paketimi do tė merrėn nga ana e Shėrbimit Doganor tė UNMIK-ut nė vendkalimet e autorizuara kufitare ose nė zyrat pėr pagimin e tatimit.

 

6.6.            Shėrbimi Doganor i UNMIK-ut e ruan tė drejtėn pėr t’i kontrolluar ngarkesat apo dėrgesat humanitare. Mallėrat e padeklaruara apo tė deklaruara rrejshėm (duke pėrfshirė deklaratat mashtruese pėr vlerėn e mallit) do tė tatohen dhe trajtohen si shkelje doganore). Shėrbimi Doganor i UNMIK-ut do ta informojė Administratėn Civile tė UNMIK-ut pėr ēfarėdo shjkelje ligjore. UNMIK-u mund t’ia anulojė statusin pėr ndihmė reciproke shoqėrore OJQ-sė nė rast tė shkeljeve tė kėsaj dispozite.

 

6.7. Shėrbmi Doganor i Unmikut e ruan tė drejtėn tė bėjė verivikime a posteriori (tė mėvonshme) lidhur me destinimin dhe pėrdorimin e ngarkesave dhe dėrgesave tė liruara sipas kėtij neni. OJQ-tė duhet ta ruajnė pėr njė periudhė prej tri (3) vitesh dokumentacionin dhe provat tjera pėr mallin e importuar, pėr destinimin dhe pėrdroimin e tij. Verifikimet a posteriori bėhen nėse ekziston dyshimi i arsyeshėm se ka ndodhur shkelja, ose nė bazė tė zgjedhjes sė drejtė tė bėrė kuturu. Nėse kontrollimet a posteriori tregojnė se ka pasur mashtrim apo shkelje doganore, OJQ-ja detyrohet ta paguajė tatimin dhe taksat sikur ato mallra tė ishin importuar nė mėnyrė komerciale dhe, veē tjerash, edhe dėnimet qė vlejnė pėr shkeljet doganore.

 

 

 

Neni 7

Hyrja nė fuqi

 

Kjo urdhėresė administrative hyn nė fuqi mė 9 maj, 2000.

 

 

 

 

 

 

                                                                Bernard Kouchner

                                                           Pėrfaqėsues Special i Sekretarit tė Pėrgjithshėm