UNMIK
Standardet e tė Drejtave tė Njeriut tė pranuara ndėrkombėtarisht


Adobe Acrobat Reader nevojitet pėr t'i lexuar disa prej kėtyre dokumenteve.

 

Respektimi kėrkohet nė mėnyrė specifike nė pajtim me Rregulloret e UNMIK-ut nr.:

Deklarata Universale pėr tė Drejtat e Njeriut

1999/24

2001/19

Konventa evropiane pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut dhe tė lirive themelore dhe protokolet e saj

1999/24

2001/19

Konventa ndėrkombėtare pėr tė drejtat civile dhe politike dhe protokolet e saj

1999/24

2001/19

·          Protokoli fakultativ

1999/24

2001/19

·          Protokoli i dytė fakultativ

1999/24

2001/19

Konventa ndėrkombėtare pėr tė drejtat ekonomike, shoqerore dhe kulturore

1999/24

Konventa ndėrkombėtare pėr eliminimin e tė gjitha formave tė diskriminimit racor

1999/24

2001/19

·          Protokoli fakultativ

1999/24

2001/19

Konventa pėr eliminimin e tė gjitha formave tė diskriminimit kundėr grave

1999/24

2001/19

·          Protokoli fakultativ

1999/24

2001/19

Konventa pėr tė drejtat e fėmijėve

1999/24

2001/19

·         Protokoli fakultativ

1999/24

2001/19

·          Protokoli fakultativ (Fėmijėt nė konflikt tė armatosur)

1999/24

2001/19

Karta evropiane pėr gjuhėt rajonale apo tė pakicave

2001/19

Konventa kornizė e Kėshillit tė Evropės pėr mbrojtjen e pakicave kombėtare

2001/19

Konventa kundėr torturės dhe trajtimit ose dėnimit tjetėr mizor, jonjerėzor ose degradues

1999/24

2001/19

·          Protokoli fakultativ

1999/24

·         Parimet e hetimit efikas

1999/24

·          Parimet e etikės mjekėsore

1999/24

·          Deklarata pėr mbojtjen e tė gjithė njerėzve nga tortura dhe trajtimi ose dėnimi tjetėr mizor, jonjerėzor ose degradues

1999/24

Shih faqen e zyrės sė komesarit tė lartė  pėr tė drejtat e njeriut

Instrumentet e tė drejtės ndėkombėtare pėr tė drejtat e njeriut

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------